Astra 5 vs Inne Auto?

Tutaj omawiamy przymiarki i zakupy nowej Astry 5
Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 15:50

Jako świeżo upieczony użytkownik nowej Octavii IV 1.5 TSI 150 KM (w wersji liftback) mogę dorzucić parę wstępnych, obiektywnych (mam nadzieję) spostrzeżeń.
Pisaliście o pracy skrzyni manualnej więc od tego zacznę.
Po pierwsze - nie ma kangura, a sprzęgło działa jak powinno. Wprawdzie w Astrze też nie miałem kangurów, ale przyznam, że przy szybszym puszczaniu sprzęgła zapanować nad narowistością auta było dość trudno. W Octavii tymczasem skok sprzęgła (moment załączania napędu) jest dość długi więc nawet niewprawny kierowca nie powinien mieć problemów z płynnym ruszaniem.
Jeśli chodzi o pracę samej skrzyni biegów, to...mam lekko mieszane uczucia. W trakcie jazd próbnych miałem możliwość pojeździć dwoma egzemplarzami Octavii w manualu i odniosłem bardzo dobre wrażenia jeśli chodziło o kulturę pracy skrzyni czy precyzję prowadzenia drążka zmiany biegów. W egzemplarzu, który odebrałem doznałem jednak lekkiego rozczarowania, bo biegi muszę zmieniać bardzo uważnie i zdarzyły mi się już sytuacje, że przy włączaniu pierwszego bądź wstecznego biegu musiałem sobie pomagać ponownym wciśnięciem sprzęgła, bo wymienione biegi nie chciały wskoczyć za pierwszym razem. Mogę się również przyznać i zrobię to bez wstydu, że na tę chwilę muszę bardzo uważać przy zmianie z biegu 3 na 4, bo miałem już 2 razy sytuację, że po wrzuceniu czwórki, tak naprawdę bieg nie włączył się, co objawiło się niestety zgrzytem. Piszę to bez wstydu, bo jeżdżę różnymi samochodami na tyle długo, że niemal niemożliwe jest żebym to ja popełniał błędy przy zmianie biegów. Wychodzi więc na to, że muszę dać temu wynalazkowi spod VAGiny czas na dotarcie lub po prostu konieczna będzie regulacja mechanizmu zmiany biegów. Natomiast jeśli miałbym porównywać pracę tej skrzyni do pracy skrzyni w Astrze, to...nie widzę wyraźnej przewagi Octavii.
Przewagę widzę natomiast w komforcie jazdy. Nowa Octavia to już nie twardy, niemiecki taboret, a całkiem fajna kanapa, co mnie osobiście odpowiada, bo przedkładam komfort jazdy nad osiągi. I jeśli chodzi o wybieranie przez koła wszelkich nierówności nawierzchni, to jest poprawa w stosunku do Astry (mimo belki skrętnej w Octavii). Takie komfortowe zestrojenie zawieszenia przekłada się niestety na prowadzenie pojazdu. To znaczy Octavia jedzie jak po szynach i trzyma się drogi bardzo dobrze, ale sam układ kierowniczy nie daje tego charakterystycznego odczucia, że mamy bezpośrednie połączenie koła kierownicy z kołami kierowanymi tam z przodu. Układ kierowniczy jest poprawny i w sam raz dla osoby, która nie oczekuje od niego rozbudowanych sygnałów zwrotnych w postaci odczuwania na kierownicy wjazdu w najdrobniejszą kałużę czy ogólnie wjazdu na powierzchnię o innej przyczepności. Tu na forum są raczej sami starzy kierowcy więc pewnie doskonale wiecie co mam na myśli. Napiszę tylko tyle, że układ kierowniczy w Astrze nie jest wprawdzie tak fajny (bezpośredni) jak np.w Focusie, ale z tym w Octavii wygrywa. Jeśli oczekujecie lepszych doznań w tej materii, a uprzecie się na Skodę, to pozostaje chyba tylko Octavia RS lub pomyślcie raczej o...całkiem innym samochodzie.
Jeśli dobrnęliście do tego miejsca moich wypocin, to mogę podzielić się jeszcze spostrzeżeniami na temat cudownego tworu napędowego VAGiny czyli słynnego silnika TSI, który w tej wersji 1.5 TSI 150 KM jest rzekomo poprawiony i żadnych dolegliwości swoich poprzedników nie przejawia. Nie wiem jaka jest prawda, ale wszyscy przecież doskonale pamiętamy jak wielbiciele starszych silników TSI lali do tychże tworów olej w ilościach równych z codziennym napełnianiem zbiornika paliwa, a i tak ta przypadłość była nieszkodliwa w porównaniu do pozostałych wad tych motorów. :mrgreen:
Jak będzie teraz, to nie mnie teraz oceniać, ale zapewne za jakiś czas pewnie i ja, odwieczny prześmiewca VAGin, stosowne zdanie sobie wyrobię. I uwierzcie, że wcale nie będę ukrywał jeśli będzie to wrażenie nienajlepsze.
Na tę chwilę mogę za to podzielić się wstępną opinią na temat pracy tego silnika. No cóż - 150 KM mocy oferuje i jest to silnik faktycznie wystarczający do napędzania tego dość lekkiego samochodu jakim jest Octavia. Nie są to jednak jakieś rącze rumaki, a raczej leniwe niemieckie chabety. Mogę chyba nawet zaryzykować stwierdzenie, że Astra 1.4T z przyciskiem SPORT jest w stanie objechać taką Octavię nawet z silnikiem 125 KM. :) Tu znów wychodzi założenie z jakiego raczej wyszli czescy inżynierowie Skody, że auto ma być komfortowe, a nie wyścigowe. Tym sposobem ten silnik 1.5 TSI 150 KM jest naprawdę oszczędny i na dzień dobry widzę, że będę w stanie zejść ze spalaniem średnim o jakiś litr mniej na każde przejechane 100 km w stosunku do Astry. Ciekaw byłem co to za wynalazek te 2 odłączane cylindry, no i już wiem. Oczywiście zabieg taki ma na celu głównie poprawić humor ekologom, bo teoretycznie obniża emisję spalin. Innych korzyści nie widzę, a oszczędności płynące z odłączania cylindrów nie są spektakularne. W praktyce jednak system nie jest uciążliwy dla użytkownika, cylindry "wyłączają się i włączają" bez żadnych szarpnięć, a o trybie jazdy na 2 cylindrach informuje jedynie komunikat na desce rozdzielczej. Oczywiście w takich wypadkach silnik musi mieć małe obciążenie i przykładowo pyrkając sobie powoli po mieście system potrafi uaktywniać się co chwilę i tak naprawdę, gdyby nie komunikat na ekranie o jeździe w takim trybie, to niewprawnemu kierowcy może umknąć fakt o tym, że połowę silnika mu odcięło. :mrgreen: Oczywiście zaprawieni w bojach szoferzy wyczują zaraz, że coś jest nie tak, bo silnik w trybie pracy na 2 cylindrach ma odczuwalnie większe drgania. Jednak na tyle subtelne, że nie przeszkadzające jak na przykład w 3-garnkowych tworach rodem z PSA. :D
Podsumowując - silnik 1.5 TSI 150 KM choć nieco ospały, to jednak dobrze dobrany napęd do Octavii, ma bardzo dobrą kulturę pracy i niskie spalanie oraz jest wystarczający w większości scenariuszy użytkowania tegoż wehikułu. Pomijając jego trwałość i ewentualne choroby, na które zapada z czasem każdy TSI ;), muszę przyznać mu plusika w stosunku do nieco nerwowych (moim zdaniem) silników GM z Astry.
Pozostaje mi już chyba tylko wspomnieć o gadżetach Octavii. Mimo wieku, mnie osobiście te wszystkie tablety czy wirtual cocpity podobają się, a że z komputerami nie jestem jakoś na bakier, to i wszystkie te systemy dałem radę ogarnąć w kilka godzin. No właśnie - kilka godzin i tu właśnie dochodzimy do sedna problemu. Moim zdaniem to jest nienormalne, że do ogarnięcia nowego samochodu trzeba coraz częściej podchodzić jak do jakiegoś samolotu. Zakładanie kont na stronach producenta (z ujawnianiem swoich danych osobowych), konieczność instalowania aplikacji w smartfonie, parowanie tegoż smartfona z samochodem (i w samochodzie) i cały szereg innych czynności żeby w ogóle mieć dostęp do wszystkich funkcji pojazdu, to jest po prostu nic innego jak tylko inwigilacja i zbieranie danych osobowych. Oczywiście nie trzeba tego robić i jeździć samochodem jak się otrzymało, ale będziemy w nim jedynie GOŚCIEM. :mrgreen: Tak, tak - Skoda musi mieć w systemie pojazdu (i na serwerze Skody) przypisanego użytkownika głównego, by w ogóle działać i wykazać się pełną funkcjonalnością. :?
Trochę to takie chore, a dla typowego Skodziarza w kapeluszu i gumiakach już raczej nie do ogarnięcia. :mrgreen: Musi to być osoba, która przesiadła się choćby z Astry, a wówczas jest szansa, że jakoś ten tak zwany infotainment po jakimś, raczej dłuższym czasie opanuje, :mrgreen: a i to pod warunkiem, że system mu się po drodze nie zwiesi. No i tu właśnie dochodzę do kolejnego sedna, bo system w Skodzie potrafi się zawiesić częściej niż byśmy sobie tego życzyli. Oczywiście jak w każdym komputerze wystarczy reset, a czasem zwykłe wyjście z auta i ponowne włączenie zapłonu (co musi wyglądać niezwykle zabawnie w oczach sąsiadów), ale świadczy to tylko o tym jak ten mocno rozbudowany system operacyjny Skody jest równie mocno zabugowany. Wyobraźcie sobie, że gdy dziś rano wsiadłem do tego samochodu, to ni z tego ni z owego otworzył mi się sam z siebie bagażnik (który też sterowany jest elektrycznie). :lol: Wirus jaki czy ki chuchu??? :)
Mam nadzieję, że kolejnymi aktualizacjami VAGina ogarnie system, ale póki co mamy do czynienia w Octavii z wersją beta. :?
Zapomniałbym o światłach - nie wiem jak Intellilux w Astrze, bo nie miałem do czynienia, ale jeśli chodzi o Matrix Led w Octavii, to jest różnica nie jednej, a wielu klas w stosunku do zwykłych, żarówkowych reflektorów. I takie zmiany to ja rozumiem, bo te całe infotainmenty (czy jak je tam zwą), to już mniej.
Przepraszam, że tak się rozpisałem, ale gdzie miałem się pożalić jeśli nie tu. :mrgreen:
Poza tym widzę, że mimo wszystko zainteresowanie Octavią istnieje także tutaj więc obiektywnie rzecz biorąc starałem się być obiektywny :D abyście mieli jakieś wieści nie tylko od tego opłacanego przez koncerny marudy z Youtube, ale także od niezależnego marudy colinsa. :)

Awatar użytkownika
Segor
VIP
Posty: 7869
Rejestracja: 22 cze 2016, 23:12
Posiadane auto: Astra 5 ST Elite
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: Sosnowiec
Województwo: Śląskie
Has thanked: 449 times
Been thanked: 463 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Segor » 30 paź 2020, 16:12

No i to się nazywa recenzja :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3533
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Fuks » 30 paź 2020, 16:32

colins pisze:Jako świeżo upieczony użytkownik nowej Octavii IV 1.5 TSI 150 KM (w wersji liftback) mogę dorzucić parę wstępnych, obiektywnych (mam nadzieję) spostrzeżeń.

I to się nazywa porównanie a nie jak w Auto Bildzie.
Fajna ta skodzina, z DSG byłby full wypas : :lol:

https://francuskie.pl/ogromna-krytyka-f ... r-44-2020/

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 16:47

Fakt, z DSG byłaby kompletna, ale w końcu wziąłem to co było już wyprodukowane. Z dwóch powodów. Pierwszy taki, że na razie silnik benzynowy nie jest łączony w Octavii z automatem. A drugi taki, że Skoda zaczęła mieszać w cenniku i od teraz np.za duży tablet będzie trzeba już dopłacić kilka tysięcy. W tej wybranej przeze mnie natomiast był jeszcze bez dopłaty. No i jeszcze trzeci powód. Pandemia wszystkim uprzykrza życie więc gdybym zamówił Octavię do produkcji, to odbiór chyba byłby dopiero po nowym roku.
Jeszcze w nawiązaniu do moich wcześniejszych wypocin. Nowa Octavia ma swoje wady, ale w ogólnym rozrachunku czuć postęp w stosunku do Astry więc jeśli ktoś jest zainteresowany tym autem, a ma wątpliwości czy przypadkiem nie cofnie się w rozwoju, to z czystym sumieniem mogę napisać, że nie musi się obawiać, bo Octavia jest poprzeczkę wyżej od Astry. I to nie chodzi o to, że Astra jest gorsza, bo w swojej klasie nadal to dobry średniak, ale jest już na rynku od 5 lat, a to w motoryzacji jednak szmat czasu i postęp jest zauważalny. Szczególnie na polu tych różnych gadżetów, które może nie mają bezpośredniego wpływu na samą jazdę, ale na tak zwany fun z jazdy już tak. :)

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3533
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Fuks » 30 paź 2020, 17:12

Jaką wersję kupiłeś i ile $$?

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 17:27

1.5 TSI 150 KM Style (liftback), pakiet Selection, tapicerka Suedia (taka alcantara), lakier specjalny czerwony - cena katalogowa 117 tys.z haczykiem, cena końcowa 106200 zł czyli ok.10% zniżki. W cenie również pakiet Premium Care na 3 lata (bezpłatne przeglądy, w tym olej, filtry itp. na koszt ASO).
Pewnie gdybym brał do produkcji, to zrezygnowałbym z tego drogiego lakieru (dopłata 4000 zł, gdy "zwykły" metalic kosztuje 2300 zł) i tej tapicerki Suedia, za którą musiałem dopłacić prawie 6 koła. W rezultacie Octavię bez tych bajerów można mieć w najwyższej wersji wyposażeniowej za jakieś 95000 zł po negocjacjach.
1.jpg
1.jpg (791.9 KiB) Przejrzano 1657 razy
Ostatnio zmieniony 30 paź 2020, 17:37 przez colins, łącznie zmieniany 1 raz.

remar
Klubowicz
Posty: 482
Rejestracja: 24 paź 2016, 18:00
Posiadane auto: Seat Ibiza
Silnik: 1.5 TSI 150KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Łódź
Województwo: łódzkie
Has thanked: 7 times
Been thanked: 47 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: remar » 30 paź 2020, 17:35

@colins z tą skrzynią to ciekawe co piszesz, mam ten silnik z manualem w Seacie i uważam tą skrzynię za znacznie lepszą niż w Astrze i nie mam problemów z wrzucaniem biegów, może się dotrze. Z tym spalaniem to nie licz na cuda, u nas Seat pali tyle co Astra która i tak więcej waży więc litra raczej nie zaoszczędzisz a do tego ten silnik jest bardziej wrażliwy na styl jazdy - parę depnięć na światłach i będzie 9 litrów, Astra tak nie ma. No i obserwuj olej bo na fabrycznym 0W20 ubyło mi do minimum przed pierwszą wymianą przy 12tys. Teraz zamieniłem na dopuszczony 0W30 i ubytki są mniejsze ale są. Astra nic nie bierze pomimo 3x większego przebiegu.

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 17:40

Też liczę, że skrzynia się dotrze, bo poza tymi opisanymi spostrzeżeniami nie mam zastrzeżeń. Może i ja muszę się jednak z nią dotrzeć. :)
Co do oleju, to wiem, że trzeba w tym silniku uważać. Skoro napisałeś, to możesz podpowiedzieć jaki konkretnie olej masz na ewentualne dolewki?

remar
Klubowicz
Posty: 482
Rejestracja: 24 paź 2016, 18:00
Posiadane auto: Seat Ibiza
Silnik: 1.5 TSI 150KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Łódź
Województwo: łódzkie
Has thanked: 7 times
Been thanked: 47 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: remar » 30 paź 2020, 18:24

Teraz jak sądzę masz wlany olej 0W20 spełniający normę VW508/509, na rynku jest zaledwie kilka, jeśli nadal w instrukcji jest zapis (ja kupowałem w 2018) o dopuszczeniu olejów VW504/507 to tu wybór jest duży, ja zalewam Ravenol 0W30 bo mi parametry oleju odpowiadają.

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 18:30

W instrukcji dla silników benzynowych mam podane oleje spełniające normę VW 504.00 i VW 508.00 ACEA C3, ACEA C5.

rah
VIP
Posty: 2597
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:34
Posiadane auto: KIA Xceed 1.6 XL była Astra ST 1.6 200KM
Silnik: 1.6 T-GDi 204 KM 7DCT
Rocznik auta: 2020
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 4 times
Been thanked: 149 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: rah » 30 paź 2020, 18:46

Co do tych softwarowych problemów w O4 to już dużo poprawili i zrobili dwie duże aktualizacje w Niemczech . Co do mechanicznych to na razie czekają na jakąś akcje serwisową. Skoro nie każdemu stuka skrzynia przy zmianie biegów to może jest jakaś partia wadliwa? W każdym razie to początki i zarazem bolączki nowego modelu.
Za to na razie moja kia xceed jeździ bezawaryjnie, nic się nie wiesza. Przekroczyłem jednak dopiero 1000 km. Natomiast zapierdziela pięknie i zaczynam bawić się manualną zmianą biegów .

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3533
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Fuks » 30 paź 2020, 19:19

colins pisze:W rezultacie Octavię bez tych bajerów można mieć w najwyższej wersji wyposażeniowej za jakieś 95000 zł

Nie chciałeś hybrydy? Corolla 2.0 w wersji Comfort (średnia) jest w wyprzedaży za 105 tys.
Tylko tam nie ma TV i multimediów. :roll:

rah
VIP
Posty: 2597
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:34
Posiadane auto: KIA Xceed 1.6 XL była Astra ST 1.6 200KM
Silnik: 1.6 T-GDi 204 KM 7DCT
Rocznik auta: 2020
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 4 times
Been thanked: 149 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: rah » 30 paź 2020, 19:32

Ja chciałem przez moment corolle już zapomniałem wersji, ale tej najmocniejszej hybrydy z nadwoziem kombi, ale były wszystkie wyprzedane i tylko do zamówienia, czyli mają popyt.
Ostatnio sprawdzałem cenę Toyoty C-HR hybrid rocznik 2017 grudzień w wersji wyposażenia średniej z dodatkowymi pakietami ok.44000 km przebiegu i wyszło, że jeszcze warta ok. 90000 zł. 3 latek i niezłą cenę trzyma. Swoją drogą ta C-HR jest do kupienia. Znajomy wykupił z leasingu po 3 latach i musi sprzedać, bo w mieszkanie zainwestował. Jak ktoś chętny na hybrydę to jest do wzięcia. Stan idealny. Obrazek

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 19:40

Fuks pisze:
colins pisze:W rezultacie Octavię bez tych bajerów można mieć w najwyższej wersji wyposażeniowej za jakieś 95000 zł

Nie chciałeś hybrydy? Corolla 2.0 w wersji Comfort (średnia) jest w wyprzedaży za 105 tys.
Tylko tam nie ma TV i multimediów. :roll:

Nie przywiązuję się do jednej marki więc jeśli fundusze pozwolą, to może w przyszłości i na hybrydę się skuszę. :)

adax
Weteran
Posty: 1418
Rejestracja: 12 cze 2016, 00:15
Posiadane auto: astra K
Silnik: 1.4 125
Rocznik auta: 2016
Miasto: gdańsk
Województwo: Pomorskie
Has thanked: 112 times
Been thanked: 39 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: adax » 30 paź 2020, 20:12

Tym wygladem tej hondy co niektorzy mocno sie podniecaja ale dla mnie to istne brzydactwo :)
Odnosnie silnika 1.5 150 to z jazd testowych pamietam,ze ladnie wyrywal do przodu w poprzedniej octavi a w scali robi z niej mala wyscigowke,tak wiec dziwie sie,źe piszesz,ze lekko ospaly,gdzie wlasnie w AK nazwal bym ospalym.

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3533
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Fuks » 30 paź 2020, 20:14

rah pisze:Ostatnio sprawdzałem cenę Toyoty C-HR hybrid rocznik 2017 grudzień w wersji wyposażenia średniej z dodatkowymi pakietami ok.44000 km przebiegu i wyszło, że jeszcze warta ok. 90000 zł. 3 latek i niezłą cenę trzyma.

Jednak zdecydowanie lepiej kupić 3 lata młodsza po faceliftingu za 12 tys więcej :)
https://pdf.sites.toyota.pl/spec-C-HR_wyprzedaz.pdf

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 20:43

adax pisze:Tym wygladem tej hondy co niektorzy mocno sie podniecaja ale dla mnie to istne brzydactwo :)
Odnosnie silnika 1.5 150 to z jazd testowych pamietam,ze ladnie wyrywal do przodu w poprzedniej octavi a w scali robi z niej mala wyscigowke,tak wiec dziwie sie,źe piszesz,ze lekko ospaly,gdzie wlasnie w AK nazwal bym ospalym.

Może też muszę dać czasu zarówno sobie jak i silnikowi na wspólne dotarcie. :)
Z tą ospałością może troszkę źle się wyraziłem, no bo mocy w Octavii mu nie brakuje. Moc tę rozwija jednak w łagodny sposób czyli nie powoduje nagłego wyrywania do przodu po początkowej turbodziurze tylko generuje równy przyrost mocy.
Wrażenie ospałości wyniosłem więc chyba raczej z tego prostego powodu, że w Astrze miałem przycisk SPORT, który z silnika robił małego wariata :mrgreen:, a tutaj tego nie mam i o zgrozo, chyba już za nim zatęskniłem. :)
Od razu usprawiedliwiam się, że wszystko co napisałem wcześniej, to tylko moje wstępne obserwacje więc za jakiś czas życie ze Skodą pewnie zweryfikuje moje odczucia. I dopiero wtedy będziemy mogli pogadać na temat rzeczywistych wad i zalet tego samochodu.
Do tego czasu proszę abyś nie brał wszystkiego co napisałem za pewnik. :mrgreen: ;)

adax
Weteran
Posty: 1418
Rejestracja: 12 cze 2016, 00:15
Posiadane auto: astra K
Silnik: 1.4 125
Rocznik auta: 2016
Miasto: gdańsk
Województwo: Pomorskie
Has thanked: 112 times
Been thanked: 39 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: adax » 30 paź 2020, 21:09

Fajnie ze octavia poszla w strone komfortu,bo za twarde te samochody ostatnio troche robia,octavia to wlasciwie juz segment D pelnoprawny,w stosunku do astry czuc wieksza przestrzen.Masz kawal dobrego samochodu,prawie jak limuzyna,tylko sie cieszyc ;)

rah
VIP
Posty: 2597
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:34
Posiadane auto: KIA Xceed 1.6 XL była Astra ST 1.6 200KM
Silnik: 1.6 T-GDi 204 KM 7DCT
Rocznik auta: 2020
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 4 times
Been thanked: 149 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: rah » 30 paź 2020, 22:25

Ja ostatnio zmieniłem w kia ustawienia ciśnienia opon z psi na bar. No i okazało się, że fabrycznie, albo serwisowo mam 2,7 bar w 4 kołach. Aż dziwne, że nie odczuwam dyskomfortu. Spróbuję jednak zmniejszyć do chociaż 2.4 bar i poobserwować zmiany.
@colins ty miałeś astrę ST. Jak teraz oceniasz bagażnik w lifbacku O4? Jakbyś porównał oba bagażniki pod względem rzeczywistej wielkości od wykładziny w górę i parametrami?

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 23:07

Tak, miałem Astrę ST więc szukając nowego auta brałem pod uwagę w zasadzie tylko kombi.
Z tego powodu początkowo nawet nie zwróciłem uwagi w kierunku Octavii i dopiero przypadkowo w salonie zajrzałem do bagażnika lifbacka.
Od tego momentu kombi przestało już być warunkiem koniecznym, bo bagażnik w tym niepokaźnym liftbacku ma pojemność 600 l (w kombi ma tylko niewiele więcej, bo 640 l). W Astrze ST jak dobrze wiemy, ma 540 l. Oczywiście do kombi w praktyce można załadować więcej, bo po usunięciu rolety można przecież wcisnąć ładunek po sam dach. Jednak nawet w tym liftbacku bagażnik jest też zaskakująco duży (jak na gabaryty całego auta) i jestem przekonany, że moje 4 leżaki :mrgreen:, które prawie zawsze towarzyszą mi w wyjazdach urlopowych plus kilka dużych toreb podróżnych zmieści się tam z powodzeniem.
Naprawdę jeśli chodzi o wielkość bagażnika w tym liftbacku, to jedno z moich największych pozytywnych zaskoczeń. Na dodatek w przeciwieństwie do nadwozia typu sedan, w liftbacku otwiera się cała dupa (wraz z szybą) więc w niepokaźnym nadwoziu przypominającym zwykłego sedana mam możliwości przewozowe prawie jak w kombi. :)
To akurat Skodzie w Octavii wyszło i chyba nie skłamię jeśli napiszę, że to obecnie najprzestronniejszy kompakt (bo to chyba nadal kompakt) na europejskim rynku.

ToniEja
Weteran
Posty: 980
Rejestracja: 22 paź 2018, 22:18
Posiadane auto: Opel Astra K
Silnik: 1.6 Turbo 200KM
Rocznik auta: 2018
Miasto: Elbląg
Województwo: Warmińsko Mazurskie
Has thanked: 14 times
Been thanked: 32 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: ToniEja » 30 paź 2020, 23:39

Akurat najwieksza zaleta kombi i czesciowo hatchbacka jest to ze otwierasz klape i... wrzucasz szafke, ablo pralke , albo lodowke i to trwa chwile. tyllko trzeba złozyc siedzenia. Zaden liftback i sedan tak nie ma nawet te z olbrzymimi bagaznikami.

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 30 paź 2020, 23:53

No to może spójrz na poniższą fotkę (zdjęcie zapożyczone).
To jest bagażnik właśnie z liftbacka Octavii. Lodówki może faktycznie się nie wsadzi (zresztą przewożenie w kombi to też zły pomysł, bo lodówki nie powinno przewozić się na leżąco :D), ale wspomnianą przez Ciebie szafkę bądź pralkę przewiozę również z powodzeniem. :)
Obrazek

rah
VIP
Posty: 2597
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:34
Posiadane auto: KIA Xceed 1.6 XL była Astra ST 1.6 200KM
Silnik: 1.6 T-GDi 204 KM 7DCT
Rocznik auta: 2020
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 4 times
Been thanked: 149 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: rah » 30 paź 2020, 23:54

Wiadomo, że astra ST ma niski próg załadunkowy i równą podłogę, ale tak objętościowo to co ponad tą wykładziną na kole zapasowym to widać, że podobnie do astry, czy więcej, a mniej pod tą wykładziną? W kia proceed np. jest chyba też koło 600 ltr, ale tam ze 30 % objętości jest w schowkach pod wykładziną i w zasadzie bagażnik nie ma dużej objętości, w każdym razie dużo mniej niż astra ST, która ma 540 ltr. Co powiesz o O4?

A no faktycznie, wygląda na duży, zdecydowanie większy niż w proceedzie.
A jaka jest odległość od tylnej ściany do oparć tylnych siedzeń i po złożeniu do oparć przednich siedzeń?

Inferno
VIP
Posty: 1885
Rejestracja: 15 kwie 2019, 23:32
Posiadane auto: Astra K HB Dynamic
Silnik: 1.6 Turbo 200 KM AT
Rocznik auta: 2018
Miasto: Trójmiasto
Województwo: pomorskie
Has thanked: 125 times
Been thanked: 41 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Inferno » 31 paź 2020, 00:01

colins pisze:W praktyce jednak system nie jest uciążliwy dla użytkownika, cylindry "wyłączają się i włączają" bez żadnych szarpnięć, a o trybie jazdy na 2 cylindrach informuje jedynie komunikat na desce rozdzielczej.

A da się to wyłączyć jak S/S w Astrze?

Poza tym widzę, że mimo wszystko zainteresowanie Octavią istnieje także tutaj więc obiektywnie rzecz biorąc starałem się być obiektywny :D abyście mieli jakieś wieści nie tylko od tego opłacanego przez koncerny marudy z Youtube, ale także od niezależnego marudy colinsa. :)

Doczytałem do końca. Dobra recenzja. Obiektywna i bez zadęcia w żadną stronę. Tak trzymać.

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 31 paź 2020, 00:18

rah pisze:Wiadomo, że astra ST ma niski próg załadunkowy i równą podłogę, ale tak objętościowo to co ponad tą wykładziną na kole zapasowym to widać, że podobnie do astry, czy więcej, a mniej pod tą wykładziną? W kia proceed np. jest chyba też koło 600 ltr, ale tam ze 30 % objętości jest w schowkach pod wykładziną i w zasadzie bagażnik nie ma dużej objętości, w każdym razie dużo mniej niż astra ST, która ma 540 ltr. Co powiesz o O4?

A no faktycznie, wygląda na duży, zdecydowanie większy niż w proceedzie.
A jaka jest odległość od tylnej ściany do oparć tylnych siedzeń i po złożeniu do oparć przednich siedzeń?

Nie umiem na szybko odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się natomiast, że jeśli chodzi o możliwości załadunkowe, to Astra ST ma jednak większy otwór bagażnika niż ta Octavia IV liftback. Jakby nie było Astra ST, to kombi z krwi i kości więc siłą rzeczy lepiej będzie nadawać się do wożenia gabarytów niż inny kompakt z nadwoziem typu liftback.
Może ten obrazek będzie trochę pomocny. Od razu rzuca się w oczy to, że tył samochodu w liftbacku opada podobnie jak w sedanie (z tą różnicą, że w liftbacku otwiera się cała tylna klapa wraz z szybą) więc nawet jeśli podstawowa pojemność bagażnika będzie podobna jak w kombi, to kombi wygrywa w przedbiegach, bo w nim tylna część nadwozia jest "kwadratowa" (nie opada jak w sedanie) i w związku z tym możliwości przewozowe kombi są bez dwóch zdań większe (szczególnie jakichś większych, wysokich przedmiotów).
Obrazek

Added in 7 minutes 31 seconds:
Inferno pisze:
colins pisze:W praktyce jednak system nie jest uciążliwy dla użytkownika, cylindry "wyłączają się i włączają" bez żadnych szarpnięć, a o trybie jazdy na 2 cylindrach informuje jedynie komunikat na desce rozdzielczej.

A da się to wyłączyć jak S/S w Astrze?

Nie da się wyłączyć żadnym pstryczkiem, ale można to zrobić nieco bardziej agresywnym stylem jazdy. :)
Zauważyłem, że silnik musi mieć naprawdę niewielkie obciążenie żeby tryb pracy na 2 cylindrach uaktywnił się więc na upartego można podtrzymywać go na nieco wyższych obrotach i wtedy pewnie nie będzie mu się chciało przechodzić w taki tryb. A przynajmniej tak myślę. :mrgreen: Widziałem, że są tu na forum osoby, które miały z tym systemem do czynienia już wcześniej więc może potwierdzą lub wyprowadzą mnie z błędu. :)
Ostatnio zmieniony 31 paź 2020, 00:30 przez colins, łącznie zmieniany 1 raz.

Inferno
VIP
Posty: 1885
Rejestracja: 15 kwie 2019, 23:32
Posiadane auto: Astra K HB Dynamic
Silnik: 1.6 Turbo 200 KM AT
Rocznik auta: 2018
Miasto: Trójmiasto
Województwo: pomorskie
Has thanked: 125 times
Been thanked: 41 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Inferno » 31 paź 2020, 00:22

Czy na tylnych siedzeniach jest więcej miejsca niż w Astrze?

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 31 paź 2020, 00:35

Moja żona siedziała z tyłu i stwierdziła, że jest więcej miejsca niż w Astrze i siedzi się wygodniej. Ja nie siedziałem, ale na oko Skoda rzeczywiście wydaje się przestronniejsza. Jutro jak nie zapomnę, to zrobię kilka fotek i sam ocenisz. :)

Inferno
VIP
Posty: 1885
Rejestracja: 15 kwie 2019, 23:32
Posiadane auto: Astra K HB Dynamic
Silnik: 1.6 Turbo 200 KM AT
Rocznik auta: 2018
Miasto: Trójmiasto
Województwo: pomorskie
Has thanked: 125 times
Been thanked: 41 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Inferno » 31 paź 2020, 01:01

colins pisze:Jutro jak nie zapomnę, to zrobię kilka fotek i sam ocenisz. :)

Przy tych samych ustawieniach, które miałeś w astrze. Usiądź za fotelem kierowcy ustawionym pod siebie.

rah
VIP
Posty: 2597
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:34
Posiadane auto: KIA Xceed 1.6 XL była Astra ST 1.6 200KM
Silnik: 1.6 T-GDi 204 KM 7DCT
Rocznik auta: 2020
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 4 times
Been thanked: 149 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: rah » 31 paź 2020, 07:46

W O3 było zdecydowanie więcej niż w astrze to i tu pewnie podobnie.

Awatar użytkownika
colins
VIP
Posty: 1842
Rejestracja: 28 kwie 2017, 10:18
Posiadane auto: Skoda Octavia IV
Silnik: 1.5 TSI 150 KM
Rocznik auta: 2020
Miasto: Słubice
Województwo: lubuskie
Has thanked: 228 times
Been thanked: 334 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: colins » 31 paź 2020, 14:07

Inferno pisze:
colins pisze:Jutro jak nie zapomnę, to zrobię kilka fotek i sam ocenisz. :)

Przy tych samych ustawieniach, które miałeś w astrze. Usiądź za fotelem kierowcy ustawionym pod siebie.

Nie zapomniałem :) (choć pogoda paskudna).
Mam 183 cm wzrostu i zgodnie z rozkazem usiadłem za fotelem kierowcy ustawionym pod siebie. :mrgreen:
Jak widać, z tyłu pozostaje jeszcze dużo miejsca na nogi. Mogę również już teraz napisać, że fotele z tyłu są naprawdę wygodne.
Dorzucam jeszcze kilka innych fotek, które mam nadzieję, dadzą jakiś pogląd na ogólną wielkość wnętrza O4 liftback. :)
2.jpg
2.jpg (524.61 KiB) Przejrzano 1963 razy

3.jpg
3.jpg (728.87 KiB) Przejrzano 1963 razy

4.jpg
4.jpg (575.95 KiB) Przejrzano 1963 razy

5.jpg
5.jpg (652.32 KiB) Przejrzano 1963 razy

6.jpg
6.jpg (462.54 KiB) Przejrzano 1963 razy


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości