Stukanie (?) w XFL

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o silnikach benzynowych w Astrze 5
Koowall
Klubowicz
Posty: 450
Rejestracja: 08 paź 2018, 21:53
Posiadane auto: Opel Astra V HB
Silnik: 1.4 turbo 125KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Wrocław
Województwo: Dolnośląskie
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Koowall » 04 kwie 2019, 10:28

Odkopie temat, czy ktoś się uporal z tym pukaniem/stukaniem? Mi w ASO powiedzieli, że bez zrzucania skrzyni nie są w stanie nic powiedzieć, a szczerze przyznam że płacić za diagnozę 1.5k to mi się nie uśmiecha...A gwarancja do 2021, ale oczywiście tego nie obejmuje więc nie wiem jak to jest, że jednym robią na gwarancji a innych chcą kasować...

Awatar użytkownika
JaroV
Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: 04 maja 2018, 16:25
Posiadane auto: ASTRA K Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Województwo: ŚLĄSKIE
Has thanked: 6 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: JaroV » 10 kwie 2019, 10:28

To raczej wina łożyska na sprzęgle czy coś w tym rodzaju. U mnie objawia się to stukanie po dynamicznej jeździe , szybka zmiana biegów i przyśpieszanie po dojechaniu do celu na parkingu na biegu jałowym silnik terkocze wystarczy lekko wcisnąć sprzęgło i przestaje. Nic się nie dzieje takiego jeżeli spokojnie jeżdżę jak na razie.
Mam gwarancje do Marca 2020 mam nadzieje że do tego czasu coś się bardziej rozleci bo jak na razie w ASO nie mam o co wnosić bo oni nic nie słyszą - wiadomo nie chcą słyszeć. Ogólnie śmiem stwierdzić może to tylko moja uwaga, że ASO Opla jest najgorszym jakie dotychczas spotkałem a serwisowałem się wcześniej w VW i Audi.

Koowall
Klubowicz
Posty: 450
Rejestracja: 08 paź 2018, 21:53
Posiadane auto: Opel Astra V HB
Silnik: 1.4 turbo 125KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Wrocław
Województwo: Dolnośląskie
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Koowall » 10 kwie 2019, 20:43

Ja dzisiaj pojechałem do ASO, jak parkowałem - stukało, jak wjechałem na halę - stukało. Przyszedł mistrz warsztatu żebym mu zaprezentował co stuka, bo nic nie słyszy... Wsiadłem, odpaliłem - nie stuka... Pojechaliśmy przepędzić - nie stuka... Pojechałem do domu, parkuje w garażu - stuka kur**...

Awatar użytkownika
JaroV
Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: 04 maja 2018, 16:25
Posiadane auto: ASTRA K Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Województwo: ŚLĄSKIE
Has thanked: 6 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: JaroV » 01 sie 2019, 09:30

Ja już wylądowałem na naprawie gwarancyjnej w ASO z tymi stukami. Trafiłem dobrze bo akurat objawy się bardzo nasiliły. Mechanik zrobił jazdę testową i wyszło co miało wyjść. Auto wstępnie na 2 tygodnie na serwisie.

Ppara
Wyjadacz
Posty: 172
Rejestracja: 16 wrz 2017, 19:43
Posiadane auto: Opel astra V Sports Tourer
Silnik: 1.4 Turbo 125 kM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Ppara » 01 sie 2019, 09:43

Postawili już jakąś diagnozę? Wiadomo co to jest?

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
JaroV
Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: 04 maja 2018, 16:25
Posiadane auto: ASTRA K Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Województwo: ŚLĄSKIE
Has thanked: 6 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: JaroV » 02 sie 2019, 20:10

Ppara pisze:Postawili już jakąś diagnozę? Wiadomo co to jest?

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka


Czekam na info z serwisu

Awatar użytkownika
JaroV
Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: 04 maja 2018, 16:25
Posiadane auto: ASTRA K Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Województwo: ŚLĄSKIE
Has thanked: 6 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: JaroV » 06 sie 2019, 17:03

Po wizycie w ASO stwierdzono niższy niż zalecana przez producenta poziom oleju w skrzyni biegów. Wymieniono mi i dolano do zalecanej wartości, niestety nie stwierdzam zaniku objawów :cry:

Sagan07
Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2017, 11:40
Posiadane auto: Opel Astra IV Sedan
Silnik: 1.4 Turbo 140 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie
Been thanked: 3 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Sagan07 » 11 sie 2019, 16:05

Temat poruszałem już w wątku związanym ze skrzynią M32, ale napiszę również tutaj gdyż ten wątek dotyczy konkretnie dziwnego dźwięku. Pacjent to Astra IV 1.4 Turbo 140 KM z M32 GEN3 (skrzynia ta sama co w Astra V). Dźwięk jaki wydobywa się z okolic lewego koła: https://www.youtube.com/watch?v=0jLjhKy ... e=youtu.be - cichnie po wciśnięciu sprzęgła. Występuje tylko i wyłącznie na rozgrzanym silniku. Jak się podniesie maskę to słychać doskonale, że wydobywa się ze skrzyni/sprzęgła. U mnie też stwierdzono za mało oleju w skrzyni i po długiej walce z ASO (sprawa oparła się o powiatowego rzecznika praw konsumenta) wymieniono mi skrzynię biegów na nową. Na nowej skrzyni stuka tak samo jak na starej. Auto oczywiście jeździ bez problemu. Po wymianie zapewniano mnie, że wszystkie elementy sprzęgła są w stanie idealnym i nie wymagały wymiany. Sam też robiłem tak zwane testy dwumasy i nawet ja jako stary czepiacz nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń co do koła dwumasowego. Trochę się obawiam, że to może stukać wał korbowy ale z drugiej strony chyba wraz ze wzrostem obrotów dźwięk by się robił wyraźniejszy i nie cichłby po wciśnięciu sprzęgła.

Ja mam trzy teorie związane z tym stukaniem:

- to łożysko oporowe w wysprzęgliku. Generalnie może tak terkotać 150 000 km i nic złego się nie będzie dziać oprócz wnerwienia, że terkocze. Teoria jest trochę wątła gdyż to łożysko pracuje dopiero po wciśnięciu pedału sprzęgła, choć wydaje mi się że na luzie z odpuszczonym sprzęgłem samo łożysko obraca się wraz z dociskiem, tarczą, kołem dwumasowym, wałem i wałkami w skrzyni i moim zdaniem może powodować stukanie

- do M32 GEN3 Opel zaleca 1,8 litra (tak mi powiedziano w ASO) oleju. W poprzednich generacjach tej skrzyni, Opel zalecał 2,4 litra oleju a niektórzy eksperci z poza ASO zalecali 2,6 czy nawet 2,8 litra. Obecne zalecenia w postaci 1,8 litra oleju to stanowczo za mało i skrzynia nie ma odpowiedniego smarowania i wydaje z siebie terkot

- specyficzne uszkodzenie koła dwumasowego. Teoria najsłabsza ze wszystkich, gdyż zapewne koło by już dawno padło

- skrzynia M32 GEN3 po prostu tak pracuje i jest to naturalny dźwięk pracy. Byłoby to dziwne, ale jest już nas kilka osób które mają podobny problem

Awatar użytkownika
JaroV
Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: 04 maja 2018, 16:25
Posiadane auto: ASTRA K Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Województwo: ŚLĄSKIE
Has thanked: 6 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: JaroV » 31 sie 2019, 15:41

Też zacząłem się rozprawiać nad tym że być może ten typ tak ma. W trakcie 4 dniowej wizyty dostałem Astrę tą samą którą ja jeżdżę z tego samego rocznika i nawet przebieg niemal identyczny 40 000 km i objaw był też identyczny na co oddając zwróciłem im uwagę :D. Zastanawiam się właśnie jak bym sprawę cisnął dalej to co innego mi wsadzą innych skrzyń biegów do tego modelu nie mają. Co prawda wersja po lifcie nowej Astry już się pojawia ciekawe czy z tą samą skrzynią biegów.

Sagan07
Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: 26 lut 2017, 11:40
Posiadane auto: Opel Astra IV Sedan
Silnik: 1.4 Turbo 140 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie
Been thanked: 3 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Sagan07 » 31 sie 2019, 16:53

Ja na Twoim miejscu cisnąłbym o wymianę skrzyni na nową ze względu na ubytek oleju. Moim zdaniem to będzie miało wpływ na dalszą eksploatację i skrzynia posypie się szybciej. Chyba, że masz auto w leasingu lub najmie to olałbym temat.

Niemniej trochę dziwne by było, aby skrzynia hałasowała w trakcie pracy na luzie. Wiem, że w Astrach V był problem z wysprzęglikiem, a Astra IV ma prawdopodobnie ten sam wysprzęglik. Być może winne jest łożysko oporowe.

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Ppara
Wyjadacz
Posty: 172
Rejestracja: 16 wrz 2017, 19:43
Posiadane auto: Opel astra V Sports Tourer
Silnik: 1.4 Turbo 125 kM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Ppara » 02 cze 2023, 08:56

Witam,

ja ostatnio w swoim samochodzie (2017, 1.4 125 + skrzynia M32) zauważyłem następujące objawy, oczywiście słucham przy wyłączonej klimie i radiu:
- dziwny terkot/chrobotanie występujące na luzie, po naciśnięciu nawet lekko sprzęgła - ustaje
- podczas zwiększania obrotów dźwięk jest cały czas słyszalny, aż do wciśnięcia sprzęgła
- test skrzyni biegów - czyli próba wrzucania biegu (3, 4) - przesuwania lewarka w przód lub w tył do wyczucia oporu - nie powoduje zaniku dźwięku

Powyższe nasilają się na ciepłym silniku, po jeździe, choć na zimnym też są słyszalne

- dziś rano doszedł nowy dźwięk - na zimnym silniku słyszałem głośniejszy, bardziej metaliczny chrobot (nie cykliczny), który również po zwiększaniu obrotów na luzie był słyzalny ("reagował na zwiększenie obrotów"). Po wciśnięciu sprzęgła był dalej i po dodaniu gazu po wciśnięciu sprzęgła - również było go słychać. Po dojechaniu do pracy (4 km) już go nie było, ale pozostał terkot z początku postu.

Przebieg 114 kkm, olej w skrzyni wymieniony przy 90 kkm w ASO (2 litry).
Zastanawiam się nad wymianą oleju w skrzyni i wlaniu więcej (2,4)...

Co o tym sądzicie ?

rafalwr
Wyjadacz
Posty: 339
Rejestracja: 20 mar 2020, 12:01
Posiadane auto: Opel Astra V HB
Silnik: 1.4 Turbo S/S 150 KM (D14XFT)
Rocznik auta: 2019
Miasto: Bydgoszcz
Województwo: kujawsko-pomorskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: rafalwr » 02 cze 2023, 10:30

Nie chciałbym być złym prorokiem ale chyba skrzynia się sypie. Jeśli po wciśnięciu sprzęgła dźwięk ustaje to wskazuje na skrzynie biegów. Odłączasz napęd i jest cisza. Oczywiście może to być łożysko oporowe ale wtedy po wciśnięciu sprzęgła raczej dźwięk powinien się nasilać. A równie dobrze może to być uszkodzona poduszka pod silnikiem. Trzeba zacząć od rzeczy najprostszych. Dolewanie oleju może chwilowo pomóc ale to jest moim zdaniem takie leczenie pryszcza za pomocą pudru.

Ppara
Wyjadacz
Posty: 172
Rejestracja: 16 wrz 2017, 19:43
Posiadane auto: Opel astra V Sports Tourer
Silnik: 1.4 Turbo 125 kM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Stukanie (?) w XFL

Postautor: Ppara » 02 cze 2023, 10:39

Powiem Ci że sam nie wiem. Oglądało to dwóch mechaników, jeden stwierdził że koło dwumasowe i można jeździć, drugi był specem od remontów skrzyni m32. Stwierdził że to nie skrzynia, wykonując ten test z próbą wbicia lewarka zmiany biegów. Też obstawia koło dwumasowe, ale zalecił żeby doraźnie dolać więcej oleju do skrzyni niż wynika z zaleceń opla. W ASO na przeglądzie byli głusi, stwierdzili prawidłową pracę, podobno robili jakiś komputerowy test wysprzeglika i nie ma podstaw do jego wymiany.
Za miesiąc czeka mnie daleki wyjazd wakacyjny i mnie to męczy , w poniedziałek jestem umówiony ze specem od Opli w Katowicach, zobaczymy co powie.

Wysłane z mojego AC2003 przy użyciu Tapatalka


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości