Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Tutaj omawiamy przymiarki i zakupy nowej Astry 5
Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 15:13

@Kuba
Mnie nie interesują niczyje zarobki, nie generalizuje (przynajmniej staram się :))

Generalnie mój wywód na temat kredytu >5 lat ma na celu uświadomić osobom, które mają o finansach średnie pojęcie, że to jest błąd i ile pieniędzy przez ten okres bank im wyciągnie z kieszeni, nie diler, nie producent tylko bank. Producentowi zapłacił uzgodnioną cenę diler, dilerowi zapłacił uzgodnioną cenę z klientem bank, a Ty jako klient płacisz bankowi i tutaj trzeba być cwanym, żeby oddać im jak najmniej.

Chciałem uświadamiać naród, no ale cóż świata nie zbawie

Added in 1 minute 15 seconds:
kuba pisze:
Adp89 pisze:Jeśli facet zarabia 6 tysięcy i ma na wyżywieniu 2 dzieci plus żonę to raczej nie kupuje nowego auta.

No przecież ja właśnie to napisałem wyżej :P
Moja żona też zarabia, ja nie pracuje ani w korpo ani w wawie, a na zarobki też nie narzekam ;)
Dziecko mam, w brzuszku u mamy, jak na razie ;) Dogadaliśmy się :lol:



Gratulację! Oby zdrowe!

odl
Weteran
Posty: 1427
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:41
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 18 times
Been thanked: 111 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: odl » 12 lip 2017, 15:16

Wadeen pisze:
astra pisze:Im krótszy kredyt tym lepiej, co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości bez jakiejkolwiek wyliczanki.


Też tak myślałem, ale zobacz wyżej okazuje się, że jest inaczej :mrgreen:


nikt nie twierdzi, że jest inazej. tylko Ty nie umiesz zrozumieć, że wziąć kredyt na 8 lat a spłacić go dopiero po 8 latach to dwie zupełnie inne rzeczy... ;-)
kto zapłaci więcej, przy założeniu takiego samego oprocentowania i prowizji - ten, kto weźmie kredyt na 8 lat i spłaci go po 4 (nadpłacając co parę miesięcy - np. premie kwartalne), czy ten co weźmie na 5 lat i spłaci w terminie? ;-)

Awatar użytkownika
kuba
Moderator
Posty: 6664
Rejestracja: 10 cze 2016, 01:03
Posiadane auto: Astra K ST Dynamic
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM (B14XFT MT6)
Rocznik auta: 2016
Miasto: ,,,
Województwo: ,,,
Has thanked: 574 times
Been thanked: 316 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: kuba » 12 lip 2017, 15:17

Dzięki :D Już nie mogę się doczekać, syn, rodzi się we wrześniu :) Jak na razie książkowo.
Daro mnie zaraz pogoni za OT :lol:
Przepięknie jest... i tylko tlenu mniej...

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 15:22

@odI

Ty myslisz ze każdą nadpłatę bank Ci zinterpretuje na poczet kapitału? Możliwe, że z banku OWU tak wynika, ale dobrze radzę, dopytaj się.

Mniej straci ten, który zgodnie z harmonogramem spłaci kredyt po 5 latach (tak naprawdę, żeby wbić Ci gwóźdź do trumny, to powinniśmy porównywać kredyt na 4 lata) niż ten co wziął na 8 lat i będzie cyrkował bankowi ze spłatą całości po 4 latach - nie będę jak krowie na rowie kolejny raz tłumaczyć dlaczego. Weź excel, kalkulator zacznij liczyć bądź odsyłam do literatury ekonomicznej.

Tutaj forumowy przypadek kredytu na 8 lat i tak spłacają czyiś rodzice, więc jakby ktoś za mnie miał brać kredyt to niech bierze nawet i na 200 lat, a co nie moja forsa :D
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 15:27 przez Wadeen, łącznie zmieniany 1 raz.

astra
Weteran
Posty: 1236
Rejestracja: 08 maja 2017, 10:02
Posiadane auto: Opel Astra V Sports Tourer Enjoy B+
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: --
Województwo: --
Has thanked: 156 times
Been thanked: 63 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: astra » 12 lip 2017, 15:26

odl pisze:...kto zapłaci więcej, przy założeniu takiego samego oprocentowania i prowizji - ten, kto weźmie kredyt na 8 lat i spłaci go po 4 (nadpłacając co parę miesięcy - np. premie kwartalne), czy ten co weźmie na 5 lat i spłaci w terminie? ;-)

W tym wypadku bierzesz na 8 lat, a spłacasz jakby był na 5 lat? Założenie jest błędne, jeszcze nie widziałem dwóch kredytów na tych samych warunkach ale o innych terminach spłaty.

Awatar użytkownika
pgrad
VIP
Posty: 2346
Rejestracja: 30 maja 2016, 23:17
Posiadane auto: Astra K ST
Silnik: B14XFT (1.4T s/s 150KM) 6T35
Rocznik auta: 2016
Miasto: Warszawa
Województwo: mazowieckie
Has thanked: 64 times
Been thanked: 139 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: pgrad » 12 lip 2017, 15:27

@kuba oby zdrowie małemu dopisywało
a jeśli ma się dwoje i więcej dzieci to i tak budżet państwa w postaci n*pincet na miesiąc do kredytu potencjalnym beneficjentom dopłaci

a to że liczyć nie umiemy - efekt matematyki jako nieobowiązkowego przedmiotu na maturze wychodzi
Obrazek

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 15:29

@pgrad

Najgorzej jak ktoś kalkulować nie potrafi i mimo wyliczeń czarno na białym wymyśla swoje dyrdymały
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 15:32 przez Wadeen, łącznie zmieniany 1 raz.

astra
Weteran
Posty: 1236
Rejestracja: 08 maja 2017, 10:02
Posiadane auto: Opel Astra V Sports Tourer Enjoy B+
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: --
Województwo: --
Has thanked: 156 times
Been thanked: 63 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: astra » 12 lip 2017, 15:31

pgrad pisze:@kuba oby zdrowie małemu dopisywało
a jeśli ma się dwoje i więcej dzieci to i tak budżet państwa w postaci n*pincet na miesiąc do kredytu potencjalnym beneficjentom dopłaci

a to że liczyć nie umiemy - efekt matematyki jako nieobowiązkowego przedmiotu na maturze wychodzi

liczyć umiemy, ale kalkulować nie
500zł na ratkę jak znalazł, znam takich co się dziecko jeszcze nie urodziło a wniosek już był złożony, data urodzenia była datą przewidywalną porodu :lol:
Mi się do ratki nikt nie dokłada, za to ja się dokładam do 500+ i nikt mnie się nie pytał czy chce :lol:

odl
Weteran
Posty: 1427
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:41
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 18 times
Been thanked: 111 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: odl » 12 lip 2017, 15:52

Wadeen pisze:@odI

Ty myslisz ze każdą nadpłatę bank Ci zinterpretuje na poczet kapitału? Możliwe, że z banku OWU tak wynika, ale dobrze radzę, dopytaj się.

nie muszę się dopytywać. od lat tak robię i nadpłata idzie w kapitał. w systemie banku bardzo dobrze to widać ;)

Weź excel, kalkulator zacznij liczyć bądź odsyłam do literatury ekonomicznej.

to może inaczej - na początku, po paru miesiącach spłacania "8-letniego" kredytu ktoś zrobi taką nadpłatę, że zostanie mu mniej kapitału do spłacenia, niż takiemu z "5-letnim" kredytem po takim samym czasie spłacania. od tego czasu robi sobie takie nadpłaty co jakiś czas i zawsze utrzymuje kapitał kredytu do spłaty niższy niż ktoś, kto regularnie spłaca swój "5-letni" kredyt ze stałą ratą. scenariusz jak najbardziej wykonalny. finalnie spłaca go po 5 latach, ale odsetek zapłaci mniej, bo poza pierwszymi paroma miesiącami, jego naliczone odsetki zawsze były niższe niż od tego, co wziął kredyt na 5 lat.

kolejna kwestia - różnicę w racie można zainwestować w firmę, giełdę.. cokolwiek, z czego kredytobiorca potrafi wyciągnąć zysk na poziomie wyższym niż oprocentowanie kredytu - tutaj też finalnie zapłaci za kredyt mniej, bo dzięki niższej racie miał wolną gotówkę, żeby nią zarabiać.

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 16:01

@odI

Czyli chodzi Ci, że masz ratę 900 zł i z pały wpłacisz 10000 zł? Żaden bank Ci tego nie uzna w całości jako kapitał (ja z takim bankiem się jeszcze nie spotkałem). Po takiej wycieczce zrobią Ci przeliczenie harmonogramu, zmniejszą w racie część kapitałową i podniosą część odsetkową(bądź wpłatę potraktują jako wielokrotność raty i odejmą x rat od końca, ktoś wyżej oprócz mnie już o tym mówił). Rata Ci nie wzrośnie, więc nie zauważysz różnicy, ale jak przestudiujesz harmonogram to się możesz zdziwić. Pożyczką to złożona część (część kapitałowa + odsetki). Tak w ogóle to spłacasz trzy lata już wzięty ten na 8. Wrócimy do rozmowy za rok, co? Jak przyjdzie czas, że będziesz chciał zrealizować swój chytry plan i wtedy zobaczymy ile miałeś racji.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 16:02 przez Wadeen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3534
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Astra 5 vs Inne Auto?

Postautor: Fuks » 12 lip 2017, 16:02

Wadeen pisze:
redzik pisze:Raty będą płacić rodzice...


Słuchaj to ze ktoś Ci powiedział ze oprocentowanie jest 8-9%, to nie znaczy ze np. Auto za 80000 kredyt masz na ~88000. Ważne jest RRSO przy 8 latach to wyjdzie nawet 38%!!


75% ludzi nie czyta umów a banki zacierają ręce :). Podawanie jakiś tam procentów nie ma sensu liczy się RRSO.
Najlepiej policzyć ile dokładnie się dołoży przez te 8 lat. Przykładowo pożyczone 75 tys a koszt to 35 tys.
W sumie wychodzi, że Astra będzie kosztowała 110 tys.

PS. Jeśli ktoś świadomie chce kupić Astrę za te 110 tys przez 8 lat ok nie mam nic przeciw jego wybór. Oby był tylko świadomy :)
Ostatnio zmieniony 12 lip 2017, 16:05 przez Fuks, łącznie zmieniany 1 raz.

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 16:04

@fuKS

Kurcze, no dokładnie. POLAĆ CHOPU!

odl
Weteran
Posty: 1427
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:41
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 18 times
Been thanked: 111 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: odl » 12 lip 2017, 16:34

Wadeen pisze:Czyli chodzi Ci, że masz ratę 900 zł i z pały wpłacisz 10000 zł? Żaden bank Ci tego nie uzna w całości jako kapitał (ja z takim bankiem się jeszcze nie spotkałem). Po takiej wycieczce zrobią Ci przeliczenie harmonogramu, zmniejszą w racie część kapitałową i podniosą część odsetkową(bądź wpłatę potraktują jako wielokrotność raty i odejmą x rat od końca, ktoś wyżej oprócz mnie już o tym mówił).

zrobią przeliczenie harmonogramu i albo obniżą ratę, albo skrócą okres kredytowania - zależnie od tego, co sobie w systemie wybiorę przy robieniu nadpłaty. zawsze całość jest uznawana jako kapitał, bo za co innego miałaby być uznana? za odsetki, które się jeszcze nie naliczyły?
nie mogą w racie podnieść części odsetkowej, bo część odsetkowa wynosi zawsze tyle, ile naliczone odsetki za poprzedni miesiąc od pozostałego kapitału i zawsze będzie maleć (o ile nie wzrosną stopy procentowe).

Tak w ogóle to spłacasz trzy lata już wzięty ten na 8. Wrócimy do rozmowy za rok, co? Jak przyjdzie czas, że będziesz chciał zrealizować swój chytry plan i wtedy zobaczymy ile miałeś racji.

tylko ja nie mam kredytu na 8 lat ;), ale też nie biorę kredytu tak, żeby mieć ratę "na styk" - lubię mieć bufor bezpieczeństwa, a jak nic się niespodziewanego nie wydarzy, to sobie robię nadpłaty. staram się tutaj tylko wytłumaczyć, że w niektórych sytuacjach takie działanie (rozłożenie kredytu w czasie i późniejsza wcześniejsza spłata) może być dla kogoś bardziej atrakcyjne niż branie kredytu od razu na krótszy okres.

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 16:44

Odsetki przy racie stałej są równej wartości lub wyższej jeżeli wzrosły stopy procentowe nigdy niższe. Gdzie ty masz wybór w jaki sposób będzie traktowana nadpłata? To reguluje umowa. To jak na nadpłatę zareaguje bank napisałem wyżej są dwa przypadki i tyle. To co Ty piszesz to pożyczka w nie naszym systemie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Added in 2 minutes 9 seconds:
Odsetki przy racie stałej są równej wartości lub wyższej jeżeli wzrosły stopy procentowe nigdy niższe. Gdzie ty masz wybór w jaki sposób będzie traktowana nadpłata? To reguluje umowa. To jak na nadpłatę zareaguje bank napisałem wyżej są dwa przypadki i tyle. To co Ty piszesz to pożyczka w nie naszym systemie

Co do twojego w jakiś sposób zinterpretuje to bank to oczywiście ze potraktuje to na pół !!! Odejmą ostatnie raty i tyle!! Ty dostajesz harmonogram spłat i się masz go trzymać a nie ze płacisz jak Ci się widzi xD

odl
Weteran
Posty: 1427
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:41
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 18 times
Been thanked: 111 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: odl » 12 lip 2017, 16:58

Wadeen pisze:Odsetki przy racie stałej są równej wartości lub wyższej jeżeli wzrosły stopy procentowe nigdy niższe. Gdzie ty masz wybór w jaki sposób będzie traktowana nadpłata? To reguluje umowa. To jak na nadpłatę zareaguje bank napisałem wyżej są dwa przypadki i tyle. To co Ty piszesz to pożyczka w nie naszym systemie

przecież pisałem, że mam kredyt samochodowy w mbanku. przy nadpłacie mam opcję wyboru czy chcę niższe raty, czy skrócić okres kredytowania, a nadpłata zawsze pomniejsza całkowity kapitał do spłaty. wcześniejsza spłata częściowa i całkowita oraz przeliczenie harmonogramu są darmowe. naliczone odsetki są niższe z każdą ratą, bo są codziennie naliczane od pozostałego kapitału do spłaty, a tego przecież nie przybywa. spłata regularnej raty "zeruje" naliczone w ciągu miesiąca odsetki i zaczynają się liczyć od nowa, już od mniejszego kapitału. z każdym miesiącem wartość odsetek płaconych w racie maleje, a wartość spłacanego kapitału rośnie (równa rata).

prawdę mówiąc myślałem, że w każdym banku to tak działa.. jeśli nie, to cóż.. cieszę się, że nie mam kredytu gdzieś indziej ;)

Tomek000
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 21 lut 2017, 21:23
Posiadane auto: Skoda Octavia 2FL
Silnik: 1.6tdi
Rocznik auta: 2016
Miasto: Katowice
Województwo: Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Tomek000 » 12 lip 2017, 17:27

odl pisze:prawdę mówiąc myślałem, że w każdym banku to tak działa.. jeśli nie, to cóż.. cieszę się, że nie mam kredytu gdzieś indziej ;)

W każdym banku tak to działa, to co pisze Wadeen to niestety jakaś alternatywna rzeczywistość, albo kredyt w jakimś parabanku

Awatar użytkownika
pgrad
VIP
Posty: 2346
Rejestracja: 30 maja 2016, 23:17
Posiadane auto: Astra K ST
Silnik: B14XFT (1.4T s/s 150KM) 6T35
Rocznik auta: 2016
Miasto: Warszawa
Województwo: mazowieckie
Has thanked: 64 times
Been thanked: 139 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: pgrad » 12 lip 2017, 17:34

później nie dziwi tylu kredytowych np. frankowych protestantów, na ulicach głoszących, że bank ich oszukał zmuszając do podpisania umowy
lub stracił ktoś swój dorobek w pseudo instytucji bankowej

sorry za takie OT podsumowanie
Obrazek

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posty: 3534
Rejestracja: 18 gru 2016, 15:49
Posiadane auto: Astra K 1.4 150
Silnik: 1.4 150 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Las
Województwo: Zielony
Has thanked: 312 times
Been thanked: 239 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Fuks » 12 lip 2017, 18:36

Akurat kredyty frankowe są najlepiej spłacane :)
MBank oszukał ludzi w ten sposób, że jak oprocentowanie spadło do -0,7% to MBank zgodnie z zapisami umowy ciągle miał ponad 2,5% co w połączeniu, że wzrostem kursu CHF spowodowało że płacą raty prawie dwa razy wyższe.

PS
W mediach ludzie bez pojęcia o matematyce zrobili sobie temat, że CHF wzrósł do 4 PLN itd...
Biorąc pod uwagę spadek oprocentowania z 2,5% do -0,7% wychodzi, że rata jest niewiele wyższa.

emylpe
Wyjadacz
Posty: 118
Rejestracja: 29 lis 2016, 11:58
Posiadane auto: Skoda Octavia III FL
Silnik: 1.8 TSI 180 km
Rocznik auta: 2017
Miasto: Warszawa
Województwo: Mazowieckie
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: emylpe » 12 lip 2017, 19:19

Co do kredytu to trzeba sobie policzyć także nasz koszt, czyli wywalam 100k na raz na auto, czy nawet 25x4 przez rok i potem co ? Zbieram znów ileś lat. To jest kompletnie bez sensu. W trakcie tego czasu za te pieniądze kupie drugi samochód, motor, TV, komputer, pojadę na wakacje itd. A tak nie będę miał nic. Bank ma zarobić na nas i zarabia, my w zamian mamy coś na co musielibyśmy czekać. Dla mnie jak najbardziej jest to uczciwy biznes, a to że ktoś ma w gorszym banku, bo mu się nie chciało to tylko jego wina. Jakby mi się nie chciała to zamiast ponad 15k rabatu, miałbym może 8.

Pozostańmy przy samochodach i zejdźmy z franków, bo mnie ch... strzeli. Nadal mają taniej niż w złotówkach jeszcze za przeproszeniem pierdolą jacy oni pokrzywdzeni.

@Wadeen banki nie gryzą, wystarczy czytać umowy, zła to idziesz dalej, wolny rynek. I zawsze będzie się opłacaj kupić coś na kredyt, zamiast wydawać gotówkę. Długi czy krótki to już zależy co kupujemy.

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 12 lip 2017, 19:23

@Emylpe
Kto Ci powiedział, ze ja mam jakis kredyt samochodowy czy cos? Czytajcie ze zrozumieniem bo pierdolicie jak frankowicze. Z dyskusji gdzie odradzam branie kredytu >5 lat stworzył się wątek, że mam jakąś dziwną umowę kredytową. Przerwijmy spirale nienawiści bo dyskusja jest zakręcona jak tampon w piź*zie.

Co do tematu - panowie biercie kredyty na 8 lat i spłacajcie je po 4 latach w całości ,Wasza mamona, polecam gorąco te sposoby!

Z tej dyskusji wynikła dobra rzecz - przestudiowałem produkt mBanku kredyt samochodowy wygląda całkiem przyzwoicie z oprocentowaniem i RRSO + 19% zniżki na OC/AC.

DigDug
Wyjadacz
Posty: 333
Rejestracja: 13 mar 2017, 22:56
Posiadane auto: Póki co Skoda F2
Silnik: 1.4 16V
Rocznik auta: 2008
Miasto: Wpisz miasto
Województwo: Podkarpacie
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: DigDug » 12 lip 2017, 23:54

emylpe pisze: ........W trakcie tego czasu za te pieniądze kupie drugi samochód, motor, TV, komputer, pojadę na wakacje itd. A tak nie będę miał nic. Bank ma zarobić na nas i zarabia, my w zamian mamy coś na co musielibyśmy czekać. Dla mnie jak najbardziej jest to uczciwy biznes, a to że ktoś ma w gorszym banku, bo mu się nie chciało to tylko jego wina. ......


Właśnie o tym miałem pisać i napiszę, chociaż kolega zahaczył o moją myśl.

Wg. mnie w dzisiejszym świecie ludzie dzielą się na tych co mają i co nie mają domu, samochodu i innych rzeczy. A sposób dojścia do posiadania można podzielić na dwa sposoby, albo zbierasz kasę, albo bierzesz kredyt. (darowizna rodziców i lizingi na firmę nie rozpatruję, bo mówimy o zwykłym Kowalskim).
Jak wybierzesz zbieranie i zakup za gotówkę, to znowu dwie opcje: albo zarabiasz na tyle, że w rok/dwa uzbierasz na nową Astrę, mimo prowadzenia normalnego życia (masz dom, chodzisz do kina, jeździsz na wakacje, dzieci posyłasz na angielski itp.), ale jak nie zarabiasz tyle to składasz na auto latami. Mija jedna generacja Astry, potem druga i wreszcie kupujesz Astrę, albo co innego bo już Ci się nie podoba.
Jeżeli nie chcesz czekać na 3 generacje samochodu, jeżdżąc Polonezem teścia, albo 15 letnim pastuchem, to pozostaje Ci kredyt i znowu albo cie stać na 3/4 lata przy racie 1700 zł, albo kombinujesz kredyt na 8 lat, bo musi Ci coś z pensji zostać na życie.
I teraz niech mi ktoś mądry powie, czy lepiej czekać 10 lat i kupić auto za gotówkę, czy lepiej jeździć od razu ??
Czy mimo średnich zarobków lepiej wziąć kredyt na 8 lat i mieć jeszcze środki na normalne życie, czy nie kupować auta wcale, bo nie sztuka wydać pół pensji na ratę za samochód., przy zarobkach 3-4 tys netto. Te 6 tysięcy miało zobrazować, że koszt kredytu na samochód może stanowić niewielką część naszych dochodów i pozostaje jeszcze miejsce na ratę na dom i wyposażenie.

Mi się zawsze podobał model zachodni, a głównie amerykański. Kończysz studia, dostajesz pracę, po 2/3 latach masz umowę na stałe i przed 30 tką masz nowy dom, samochód i żyjesz normalnie. Fakt, że ty robisz na raty i nawet telewizor nie jest Twój, a za pieniądze żony żyjecie na co dzień, ale używasz życia wtedy co masz używać. W Polsce masz model, przynajmniej dotychczas, że jak uczciwie pracowałeś, to składałeś latami na dom, samochód. Aż dożywałeś wieku, gdzie szkoda zaczynać budowę, bo zaraz dzieci wyjadą na studia i zostaniesz z 150 m kwadratowymi sam z żoną. Dożywasz wieku i wreszcie Cie stać na samochód wymarzony, mocny, wyposażony, tylko że Ciebie już jazda nie cieszy, zdrowie nie to, oczy Ci nawalają przy nocnej jeździe i nie potrzebujesz dużego auta dla 2 osób.

Kończąc te smęty powiem tylko, że jak Cie stać na kredyt 5 lat to bierz na 5 lat, ale jak na 8 to bierz 8. Auto czy za gotówkę, czy na raty traci tyle samo na wartości, jakby patrzył na utratę wartości to można by powiedzieć, że tylko głupiec kupuje nowe auto, różnica polega na tym czy jeździsz autem wtedy co chcesz i potrzebujesz, czy wtedy kiedy już ci wszystko jedno.

PS. Jeden z kolegów napisał, że zakup Astry na 10 lat to głupota, bo po 5 zacznie się sypać i trzeba uciekać, to może lepiej zrezygnuję z Astry i kupię co innego, bo ja chce auto na 10 lat i obecne mam 9 lat i nic, a nic się nie sypie. Myślę, że kolejne 10 lat pojeździ, jeszcze rok ja, a potem żona.

Mirror
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 08 cze 2017, 08:24
Posiadane auto: Toyota Avensis T25
Silnik: D4D
Rocznik auta: 2005
Miasto: Lublin
Województwo: Lubelskie
Been thanked: 4 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Mirror » 13 lip 2017, 07:02

@DigDug
Zgadzam się z Tobą, ale model amerykański niestety sprawił co mieliśmy w 2007 roku, a obawiam się, że za rok, dwa będzie ponownie. Kredyty na domy udzielane każdemu bez żadnej weryfikacji, które nigdy nie mogły być spłacone. Później te kredyty w cudowny sposób banki zamieniały na "produkty inwestycyjne", które kupowali ludzie z ulicy, żeby zarobić. Ludzie nic się nie nauczyli i to zmierza znowu w tym samym kierunku. Wtedy nas to aż tak nie dotknęło, ale tym razem dostaniemy i my.

Co chcę powiedzieć to to, że kupowanie na kredyt jest okej, ale trzeba mieć też trochę kontroli nad swoimi finansami. Mieć jakąś rezerwę na gorszy czas, utratę pracy, chorobę etc.

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 13 lip 2017, 08:13

DigDug.. samochód nie jest wiecznym przedmiotem posiada masę części, które normalnie się zużywają. Po 5 latach zaczną się gruntowne wymiany i duże koszty - nowe opony dwa komplety, klocki, tarcze i tak dalej. Przy tych kosztach zwykły Kowalski mając jeszcze kredyt do spłaty z rata 700 zł uwierz będzie trzymał kieszenie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

DigDug
Wyjadacz
Posty: 333
Rejestracja: 13 mar 2017, 22:56
Posiadane auto: Póki co Skoda F2
Silnik: 1.4 16V
Rocznik auta: 2008
Miasto: Wpisz miasto
Województwo: Podkarpacie
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: DigDug » 13 lip 2017, 08:39

Mirror - to się rozumie samo przez się, że kredyt jest dla rozsądnych, ale właśnie wydłużony termin i niska rata pozwala nam na ewentualne awaryjne spłaty z zaskórniaków, może rodzina pomoże, a może z pensji żony można te kilkaset zł wysupłać do czasu znalezienia pracy przez męża w razie perturbacji.
Model amerykański jest fajny i był fajny dopóki masz pracę z zarobkami na stałym mniej więcej poziomie. Jak się jedzie po bandzie, to nie ma co się dziwić, że ludzie płyną na kredytach, albo sami siebie przechytrzą jak z kredytami we frankach.
Jak ktoś jest mądry to może mięć coś szybko, a nie skończy się finansowo. Choroby nie liczę, na to nie ma mądrego.

Wadeen - nie przesadzajmy z kosztami. Jak ktoś jeździ sensownie, to go nie skończą koszty. Ja mam auto 9 rok i 2 lata temu przy 90 tys km, kupiłem drugi komplet opon letnich (stare miały 3 mm jeszcze) i zimowych, a w tym roku przy 120 tys km, pierwszy raz wymieniałem tarcze i klocki. Opony to 1000 zł, jak masz 17-tki to 1500 zł, a tarcze i klocki to 600 zł + wymiana samemu lub u Pana Mietka, bo ASO dla wymiany klocków można sobie darować. Przyjmijmy, że takie koszty masz co 4 lata, to w trakcie trwania kredytu na 8 lat, masz ledwo jedną taką wymianę. Właśnie to jest fajne w nowym aucie, że minimum 100 tys km nie powinieneś nic robić, a potem pojawiają się koszty eksploatacyjne. Większa robota około 200 tys przebiegu, a do tego czasu auto sprzedamy jeżdżąc typowe 20-25 tys km rocznie.

Podoba mi się wasza rozmowa o kredytach, bo dotychczas nie interesowałem się kredytami, a wasze wypowiedzi rozjaśniają wiele spraw, z tym że ja nie myślę o kredycie :)

Awatar użytkownika
Segor
VIP
Posty: 7870
Rejestracja: 22 cze 2016, 23:12
Posiadane auto: Astra 5 ST Elite
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: Sosnowiec
Województwo: Śląskie
Has thanked: 449 times
Been thanked: 463 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Segor » 13 lip 2017, 08:48

Smutne jest to, że prawie nikt w naszym kraju nie wie co to są stopy procentowe, jaka jest ich wartość aktualnie i że były czasy, gdy wynosiła np. 24%... I nie biorą w ogóle pod uwagę tego, jaka będzie ich rata, gdyby np. stopy podskoczyły do 10%, co jest jak najbardziej prawdopodobne przy załamaniu gospodarki. Ja skłaniam się do tezy, że nigdy nie można brać kredytów, których łączna rata przekroczy 1/3 dochodu. Tak, że jak raty podskoczą 2x, to żeby cokolwiek zostało na przeżycie (sprzedaż kredytowanej rzeczy w trakcie załamania gospodarczego to fatalne wyjście).
Obrazek

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 13 lip 2017, 09:57

DigDug pisze: Ja mam auto 9 rok i 2 lata temu przy 90 tys km, kupiłem drugi komplet opon letnich (stare miały 3 mm jeszcze) i zimowych, a w tym roku przy 120 tys km, pierwszy raz wymieniałem tarcze i klocki.


Ty robisz malutkie przebiegi, jak ktoś jeździ 20 tyś km. rocznie to nalata 90 km w niecałe 5 lat, ja o takim przypadku mówiłem.

Generalnie gdyby auto miało mi służyć tylko do jazdy do kościoła to w sumie ten 10 letni okres kredytowania, czemu nie?

Dario
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 01 lip 2017, 11:21
Posiadane auto: Astra K
Silnik: 1.4 150KM/SS Automat
Rocznik auta: 2016
Miasto: Mysłowice
Województwo: śląskie
Been thanked: 2 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Dario » 13 lip 2017, 11:26

Ja też posiadam AK ST w kredycie.
Kredyt wziąłem w mbank sam. Zrobiłem sobie sam 50/50 na korzystniejszych warunkach :) (mam porównanie bo niecały rok wcześniej brałem Corse E Cosmo za prawie 60k)
Polecam ten link do wyliczeń można tam sobie zobrazować to o czym pisze jak sie zmienia.

http://www.finanse.wgnkredyty.pl/kalkul ... czednosci/

dane z papierowej umowy kótrą otrzymałem:
mój kredyt 63000
oprocentowanie 9,99
wyjściowa liczba rat 120
Wysokość raty: 832,20
Suma odsetek: 36 864,10


w pierwszym miesiącu poza ratą dopłaciłem sobie 40000 (kasę na samochód miałem ale potrzebowałem gotówki w domu bo szykował się zakup garażu murowanego)
Spowodowało to zmianę odsetek i liczby rat:
liczba rat pozostała: 32
kwota kapitału do spłaty: 22200
Suma odsetek do końca kredytu: 3 678,31

w przyszłym miesiącu (3 miesiąc umowy) nadpłacam 10000 co daje:
liczba rat: 18
Suma odsetek: 1 652,24
kapitał 11000

i chyba spłacę w 5 miesiącu jeszcze 5000 co da (lub już to zostawię...):
liczba rat: 12
Suma odsetek: 1 227,05
Suma zaoszczędzonych odsetek: 35 637,05

co w sumie opłatą za uruchomieni 1400 daje mi koszta kredytu na poziomie 3000 złotych :)
Pisze to aby pokazać ze biorąc na 10 lat (lub na 8 jak w rozmowie) i skręcając czas na ile sie tylko da to koszta maleją znacząco. :) )

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 13 lip 2017, 12:08

Ten sposób @Dario jak najbardziej prawilny i na + podpisuje się pod tym.

Natomiast neguję opinie o tym, że ktoś bierze kredyt na 8 lat, przez cztery lata spłaca cały czas raty, a potem nagle na początku piątego roku chce spłacić reszte - to jest smierć i marnotrastwo piniędzy!

odl
Weteran
Posty: 1427
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:41
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 18 times
Been thanked: 111 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: odl » 13 lip 2017, 12:31

Wadeen pisze:Natomiast neguję opinie o tym, że ktoś bierze kredyt na 8 lat, przez cztery lata spłaca cały czas raty, a potem nagle na początku piątego roku chce spłacić reszte - to jest smierć i marnotrastwo piniędzy!

tylko nie przypominam sobie, żeby ktoś (poza Tobą) tutaj taki przykład podawał... ;-) od samego początku tej dyskusji (wpis Janerka88 i moje późniejsze tłumaczenia) była mowa o cyklicznym nadpłacaniu raty kredytu co parę miesięcy.. czyli to, co robi Dario, tylko z mniejszym rozmachem.. ;-)

Wadeen
Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2017, 10:48
Posiadane auto: Fiat Linea
Silnik: 1.4 T-Jet 120hp
Rocznik auta: 2007
Miasto: Wodzisław Śląski
Województwo: Śląskie
Has thanked: 30 times
Been thanked: 3 times

Re: Zakup auta na kredyt 50/50, oraz tradycyjny

Postautor: Wadeen » 13 lip 2017, 12:36

@odI nikt z Was nie podał jaka to ma być nadpłata, jak nie podajesz kwoty tzn. że 0. Nikt nie mógł zrobić sensownej kalkulacji bo gdybacie. Z tego co wywnioskowałem to Janerka88 nie nadpłaca, a Ty w ogóle nie masz kredytu maj friend.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości