Navi900 + wzmacniacz

Tutaj umieszczamy w oddzielnych tematach instrukcje wykonania różnych rzeczy w naszych Astrach...tzw. manuale...
odl
Weteran
Posiadane auto: Astra K HB RM17 Dynamic
Silnik: 1.4 S/S 125KM
Rocznik auta: 2016
Miasto: --
Województwo: śląskie
Has thanked: 13 times
Been thanked: 68 times

Navi900 + wzmacniacz

Postautor: odl » 16 wrz 2017, 17:06

Instrukcja krok po kroku dla laików, bo sam żadnym specjalistą nie jestem.. ;-) Wrażenia z osiągniętego efektu poniżej.

Zainspirowany dyskusją w innym wątku postanowiłem dołozyć mały wzmacniacz do fabrycznej instalacji audio. Początkowo miał być polecany Alpine KTP-445u, ale ze wględu na brak tego modelu na naszym rynku (jest jedynie 445A z kablami pod radia Alpine i jeszcze czymś się podobno różni), wybór padł na uniwersalnego Pioneera GM-D1004.

Ponieważ nie chciałem ciąć fabrycznej instalacji, musiałem znaleźć jakiś sposób żeby się wpiąć nieinwazyjnie pomiędzy radio i głośniki. Na szczęście okazuje się, że dla navi900 jest do kupienia gotowy "zestaw" ;-) Wystarczy kupić zestaw do montażu BT/Parrot/HF dla Insigni od 2014r. - pasuje pod navi900 idealnie (zielona wtyczka głośnikowa - szara ma inaczjej podpięte kable i jej nie używałem), dzięki czemu dostajemy z radia głośnikowe wyjście sygnału na kostkę ISO i złącze ISO dla głośników:

Obrazek

zestaw wystarczy praktycznie podłączyć do kabli dostarczonych ze wzmacniaczem, trzeba jedynie doprowadzić stałe +12V i "-". Podłączyłem kable tak jak na poniższej fotce. Szare konektory można odciąć na czarnym kablu (zaznaczone czerwoną linią); czarna wtyczka podpięta do szarych konektorów przyda się do podłączenia napięcia pod wzmacniacz - wystarczy odciąć ją od reszty (czerwony+czarny kabel) i podłączyć do niej stałe +12V z bezpieczników i "-" i potem ją wpiąć w gniazdo ISO od wzmacniacza (zaznaczone na zielono):

Obrazek

W samochodzie trzeba zdjąć schowek, żeby się dostać do radia. Odkręcamy 5 śrubek (klucz nasadowy 7mm) - dwie śruby z prawej są schowane - wystarczy otworzyć schowek i przy otwatych drzwiach pasażera popchąć w prawo element w zaznaczonym na zielono miejscu (jest na zatrzaskach). Sam schowek też jest na zatrzaskach i po odkręceniu śrub trzeba go trochę pociągnąć do siebie i w dół - najłatwiej chwycić w zaznaczonych miejscach:

Obrazek

wtyczki podpięte do radia wyglądają tak:

Obrazek

oznaczenie oryginalnych kabli w zielonej wtyczce:

Czerwony i czarny - zasilanie radia

Głośniki:
Stały kolor = plus, w paski = minus
Prawy tył - biały i niebiesko0czarny
Lewy tył - zielony i zielono-czarny
Prawy przód - żółty i żółto-czarny
Lewy przód - niebieski i brązowo-niebieski

- układem pasują idealnie do zestawu HF od Insigni

trzeba wyciągnąć zieloną wtyczkę (ma mały zatrzask, który trzeba nacisnąć - można sobie wcześniej poćwiczyć na zestawie do Insigni :P) i można podpinać przygotowane kable. Po wpięciu się instalacją przygotowaną pod wzmacniacz wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek

ja wzmacniacz wrzuciłem do schowka (bo jestem leniwy i nie chciało mi się przedłużać kabli aż do bagażnika ;-)) ale jak komu wygodnie... ;-). kable nie są gniecione przez zamykanie schowka, aczkolwiek w przyszłości pewnie wywiercę dziure z tyłu i tamtędy puszczę wszystkie kable, bo trochę tego jest:

Obrazek

czarny kabel "-" można podłączyć pod śrubę (13mm) z konsoli środkowej (boczek jest na zatrzaskach, najłatwiej wychodzi szarpiąc go od spodu):

Obrazek

bezpiecznik ze stałym +12 to u mnie pierwszy z lewej w dolnym rzędzie (wg instrukcji odpowiada za bliżej nieokreślony moduł sterowania nadwozia). prąd kradniemy używając złodzieja dostępnego na allegro. bezpiecznik pod wzmacniacz - 15A:

Obrazek

Po podłączeniu wszystkiego i uruchomieniu radia przywitały mnie przerażające dźwięki - głośny szum i dźwięk tak jakby sygnału wybierania numeru - trwa to przez chwilę, chyba do momentu odpalenia normalnej muzyki i jest spowodowane odcięciem prądu w radiu (podczas przepinania kabli). Jedyne ustawienie, które się w radiu zresetowało to godzina.

WRAŻENIA:

Dźwięk wyraźnie lepszy niż przy samej instalacji fabrycznej. głębsze basy (wcześniej myślałem, żeby dorzucić subwoofer - już nie mam zamiaru ;-)); tak jakby większa przestrzeń.. no i nic nie charczy jak się głośniej zrobi.

Problemy wynikające z podpięcia pod fabryczne radio (chyba nie da się inaczej..):
- przez wzmacniacz idą wszystkie dźwięki, również kierunkowskazy, ostrzeżenia itd.. z Pioneerem będą delikatnie głośniejsze niż fabrycznie, bo nie ma on regulacji poziomu wyjścia (Alpine podobno ma, ale nie wiem na ile by to szło ustawić).
- jak niczego nie słuchamy, z lewej strony z przodu jest słyszalny bardzo delikatny szum - podejrzewam, że to wzmocnione zakłócenia modułu odpowiedzialnego za kierunkowskazy itd.
- obawiałem się dźwięku czujników parkowania.. ale (jeśli w ogóle) to jest on minimalnie głośniejszy

Co do wzmacniacza:
+ uniwersalne kable z końcówkami ISO
+ włącza się po wykryciu sygnału z wejścia głośnikowego
+ mieści się w schowku ;)

- podczas włączania/wyłączania słyszalne "pyknięcie" w głośnikach
- brak regulacji poziomu wyjścia
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2017, 17:06 przez odl, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
marwisn
VIP
Posiadane auto: Seat Leon 5F
Silnik: 1.4 Turbo S/S 125 KM
Rocznik auta: 2017
Miasto: Poznań
Województwo: wielkopolska
Has thanked: 42 times
Been thanked: 201 times

Re: Navi900 + wzmacniacz

Postautor: marwisn » 16 wrz 2017, 17:11

Brawo Ty.

Musiałbym tego posłuchać. Trochę dużo tych problemów;).
Obrazek

Astra K - 8,52 l/100 km.

Awatar użytkownika
Segor
VIP
Posiadane auto: Astra 5 ST Elite
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Miasto: Sosnowiec
Województwo: Śląskie
Has thanked: 445 times
Been thanked: 374 times

Postautor: Segor » 16 wrz 2017, 17:43

Gratki za porządny manual. Teraz głośniki i wyciszenie
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2017, 17:43 przez Segor, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Baniapoz
Posiadane auto: Astra V kombi
Silnik: 1,6 S/S
Województwo: Wielkopolskie

Postautor: Baniapoz » 24 lut 2018, 20:18

W sprawie montażu wzmacniacza i subwoofera dla kombi w bagażniku należy rozebrać jedynie lewą stronę przy tylnich drzwiach i podłaczyć głośniki przy środkowym słupku Lewy tył - zielony i zielono-czarny i odszukać sterowanie
+ wzmacniacza w instalacji ztyłu fieletowo-żólty. Akumulator jest z tyłu kanapy więc jak podłączyć zasilanie do wzmacniacza pisać chyba nie trzeba. w razie pytań pisać na priv.
Obrazek

Awatar użytkownika
remiem
Klubowicz
Posiadane auto: Opel Astra V RM 2k17
Silnik: 1.4 Turbo 125
Miasto: Kraków
Województwo: Małopolskie
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Postautor: remiem » 10 mar 2018, 18:13

Siema

Mam dokładnie to samo założone.
Wzmak schowałem za środkowym tunelem.
Czujniki parkowania do tego stopnia są głośne że w ogóle cały system czujników wyłączyłem, bo było za głośno.
Muza gra lepiej ale dupy nie urywa.
Z drugiej strony za 450 nie ma na co narzekać.
Poprawa dźwięku jest na pewno słyszalna.

Pozdro
Remi

odl
Weteran

Re: RE: Re: Navi900 + wzmacniacz

Postautor: odl » 10 mar 2018, 19:53

remiem pisze:Czujniki parkowania do tego stopnia są głośne że w ogóle cały system czujników wyłączyłem, bo było za głośno.

Jak?

Awatar użytkownika
remiem
Klubowicz

Postautor: remiem » 11 mar 2018, 08:04

W ustawieniach pojazdu "pomoc przy pakowaniu".
Remi

odl
Weteran

Re: RE: Re: Navi900 + wzmacniacz

Postautor: odl » 11 mar 2018, 09:35

remiem pisze:W ustawieniach pojazdu "pomoc przy pakowaniu".
Tylko to się resetuje przy każdym włączeniu zapłonu..

Awatar użytkownika
remiem
Klubowicz

Postautor: remiem » 12 mar 2018, 10:34

Rzeczywiście. Co za badziew. :\
Remi

Vex

Postautor: Vex » 12 mar 2018, 10:38

rozmawiałem z facetem zajmującym się zawodowo caraudio.
Powiedział mi, że wzmacniacz nie ma sensu jeśli najpierw nie zrobi się: 1) wygłuszenia drzwi; 2) wymiany głośników.
Podobno większość klientów po tych 2 zabiegach odpuszcza sobie dalsze zmiany.

odl
Weteran

Postautor: odl » 12 mar 2018, 15:34

Vex pisze:rozmawiałem z facetem zajmującym się zawodowo caraudio.
Powiedział mi, że wzmacniacz nie ma sensu jeśli najpierw nie zrobi się: 1) wygłuszenia drzwi; 2) wymiany głośników.
Podobno większość klientów po tych 2 zabiegach odpuszcza sobie dalsze zmiany.

widzisz.. ja sobie odpuszczam dwie pozostałe, po zainstalowaniu najtańszej (i najprostszej) z tych trzech opcji.. ;-). dyskusja na ten temat toczyła się już tutaj w innym watku. fabryczne radia w astrach maja za mała moc dla fabrycznych głośników, które ze wzmacniaczem graja wyraźnie lepiej. nie ma sensu wymieniać głośników bez dołożenia wzmacniacza, bo tym bardziej samo radio ich nie uciagnie.. ;)

Vex

Postautor: Vex » 12 mar 2018, 15:44

jak kiedyś się na zlocie spotkamy, to posłuchamy czy faktycznie wzmacniacz coś daje przy słuchaniu na 1/4 możliwości,
bo że po rozkręceniu na maksa jest różnica, to nie mam żadnych wątpliwości.

Awatar użytkownika
Fuks
VIP
Posiadane auto: Opel Astra K
Silnik: 1.4 Turbo 150 KM
Miasto: Warszawa
Województwo: mazowieckie
Has thanked: 230 times
Been thanked: 164 times

Postautor: Fuks » 20 mar 2018, 09:58

odl pisze:nie ma sensu wymieniać głośników bez dołożenia wzmacniacza, bo tym bardziej samo radio ich nie uciagnie.. ;)

Uwielbiam takie mity :).
W Astrze J wygłuszyłem drzwi i wymieniłem głośniki. To już grało o wiele lepiej niż fabryka, więc zrezygnowałem ze wzmacniacza.

Awatar użytkownika
Elfiasty
Weteran
Posiadane auto: Astra V HB
Silnik: 1.4 AT6 150
Miasto: Olsztyn
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Has thanked: 3 times
Been thanked: 30 times

Postautor: Elfiasty » 22 mar 2018, 19:55

Zgadzam się w 100% no chyba, że ktoś chce wymieniać na głośniki nie wiem za 1-2k.

Awatar użytkownika
marwisn
VIP
Posiadane auto: Seat Leon 5F
Silnik: 1.4 Turbo S/S 125 KM
Województwo: wielkopolska
Has thanked: 42 times
Been thanked: 201 times

Postautor: marwisn » 23 mar 2018, 08:09

Samo wygłuszenie już robi robotę. Ja swego czasu wymieniałem głośniki z serii na Power Base + wygłuszenie. Ori radio dostało skrzydeł :D.
Obrazek

Astra K - 8,52 l/100 km.